יוגי סרטןאדם פוגש סרטן ושואל: מאין באת, לאן אתה הולך ומה תוכל לספר לי? עונה הסרטן: אבי הנגיף הוא ששכנעני להשתכן בגופך. מעתה הפכת למבריא סרטן. אך לא די בכך צא לדרך והפוך ליוגי סרטן.

משל זה יראה לך כחידה ואת תוהה מהו פתרונה? השורות הבאות יבהירו לך שהפתרון חבוי בגופך, והמאמר נועד לחשוף אותו.

גורמי סרטן

שני גורמים חיצוניים מעוררים את הסרטן. הקרינה הקוסמית ונגיפים (וירוסים). מאז בריאתו נישטף כדור הארץ בקרינה רדיואקטיבית שמקורה בחלל. הפיסיקאים מאמינים שמקורה במפץ הגדול. קרינה זו עלולה לעורר בנו סרטן. כך גם הנגיפים אשר גורמים לדלקות שונות בגופנו שעשויות להסתיים בסרטן. חשוב שתזכור שהסרטן נגרם על ידי גורמים חיצוניים בלבד, ואין אתה מסוגל להביא עליך את המחלה גם אם תחפוץ.

להלן דוגמה מאלפת. תושבי מזרח אסיה אוהבים לאכול שרצים שונים ומשונים. השרצים מחלישים את הכבד והוא נפגע על ידי נגיף אשר מעורר דלקת כבד נגיפית. יש שמבריאים אך ברבים מתמשכת המחלה והופכת לסרטן כבד. ללא נגיף לא יחלו בסרטן כבד. אכילת השרצים מחלישה את הכבד אך אין היא גורמת לסרטן.

דוגמה נוספת. נגיף הפפילומה מתיישב על צוואר הרחם וגורם לדלקת מתמשכת. בדרך כלל ניתן לרפאה אך יש והיא מסרבת להעלם והופכת לסרטן צוואר הרחם . החיסון נגד נגיף הפפילומה נועד למנוע את הדלקת ואין לראותו כחסון נגד סרטן.

ככלל הדלקת היא תנאי הכרחי להופעת הסרטן. אתה תוהה, מה עם החומרים המסרטנים, והעישון? הם אמנם גורמים לסרטן בעכברי מעבדה אך המציאות היא שונה. העישון הורס כל חלקה טובה בגוף ומחליש אותו ואז מתנחל בו הנגיף שגורם לדלקת מתמשכת.. בוודאי שמעת את השיעול המטריד של שכנך המעשן. השיעול הוא תוצאה של דלקת באברי הנשימה ובדומה למחלת הכבד הנגיפית היא עשויה לההפך לסרטן.

זה גם דינם של חומרים שמעוררים סרטן (קרצינוגנים). תחילה הם מעוררים דלקת מתמשכת אשר הופכת עם הזמן לסרטן.

מדוע אני?

את שואלת: מדוע דווקא אני נפגעתי? כדי להסביר זאת נתבונן תחילה בעשרים גברים שנפגשו כדי להפגין את כוחם. לפני כל אחד מונח שק תפוחי אדמה שמשקלו 50 ק''ג. למרות רצונם לא כלם ירימו את השק. לאלה שלא הרימו נציע להתאמן במכון הכושר. הוא הדין לגבי הסרטן. כלנו נולדים עם היכולת להתמודד עם הסרטן אך לא כולנו מסוגלים להרים את "שק הסרטן". כך גם כולנו נולדים עם היכולת להתמודד עם נגיפים, למרות זאת נחלה במחלות ילדים. גם כאן למרות היכולת אין אנו מצליחים להרים את "שק הנגיף" והוא תוקף אותנו. תוך כדי מחלת הילדים לומד הגוף להתמודד עם הנגיף. כך גם בסרטן עם הזמן לומד הגוף להתמודד איתו.

מכון כושר לסרטן

בדומה לגברים שלא הצליחו להרים את השק, מומלץ גם לאלה שלא הרימו את "שק הסרטן" לפנות למכון כשר לסרטן כדי לחזק את היכולות הרדומות שבהם. זו משמעות הפגישה של האדם עם הסרטן שמבשר לו: היום הפכת למבריא סרטן. עד היום היית סתם בריא אך מעתה עליך לגייס כוחות מרפא ולהבריא. להוותנו מתעלמת הרפואה מהיכולות שלנו להרים את שק הסרטן ורואה בכל האמור עד כה דברי הבל. לדידה הסרטן הוא אויב בעוד שעבורינו הוא אוהב שניתן לחיות עימו בנעימים. בהמשך ידובר על השיטות שמציע מכון כושר זה.

איזון

נקודת המוצא של גישתנו הוא האיזון. מרגע הופעת התא הסרטני הראשון בגוף הוא באיזון מלא עם הגוף. הגידול מתפתח משתי סיבות. או שהוא נהיה אלים יותר או שגופנו נחלש. מכאן נגזרות שתי הדרכים להתמודדות עם הסרטן: לחזק את הגוף וכוחות המרפא שלו, ולהחליש את הגידול. הרפואה מתעלמת מהאיזון ומתמקדת אך ורק בהחלשת הגידול. לא רק שאין היא מאמינה בכוחות המרפא היא אפילו שוללת את קיומם. אין היא מבינה שהסרטן הוא אבר של הגוף ויש להתיחס אליו כאל יתר האברים. ללא תמיכת הגוף לא היתה הרפואה מצליחה לרפא.

האישה הדואבת

הרפואה מאמינה שאישה דואבת עשויה להביא על עצמה את סרטן השד. אמונת שוא זו מקורה בגלנוס, גדול רופאי רומי העתיקה אשר לימד שמרה שחורה גורמת לסרטן. ולא הוא! גם אם תרצה, לא תוכל האישה להביא על עצמה את הסרטן. למעשה שכן הגידול בגופה עוד לפני המאורע שהעציב אותה. העצבות החלישה את האיזון והגידול פרץ. זו גם משמעותו המזיקה של העישון שמחליש את הגוף ומאפשר לגידול לפרוץ.


אוכלוסית תאי הגידול

הגידול בנוי מתאים שנולדים ומתים. תא גידול חי לכל היותר מספר שבועות, לאחר מכן הוא מת ובמקומו נולדים תאים צעירים. תאי הגידול הם בני תמותה בדיוק כמונו בני אנוש. גם הם תאווים לחיות לעולם אלא שהגוף דואג להמיתם. הגידול צומח כאשר קצב לידת התאים גדול מיכולת הגוף להמיתם. לכן נועדו רוב הטיפולים הרפואיים למנוע את לידת התאים ולהשאיר את המתתם בידי הגוף. הטיפול בסרטן מתבצע תוך שיטוף פעולה בין הרופא לגוף. הרופא מעכב את לידת התאים והגוף ממיתם. ללא תמיכת הגוף לא ניתן היה לרפא את הסרטן. זו המשמעות של האיזון. מצידו האחד מצוי הגידול שתאיו מתרבים, ומן הצד השני הגוף שממיתם. הרפואה מתמקדת בעיקר בגידול בעוד שמכון הכושר מחזק את יכולת הגוף להמית את תאי הגידול.

טאמוקסיפן

אישה פוגשת בממוגרפיה את הסרטן. הגידול צעיר וקטן וכמוה זקוק להורמוני מין. הורמון האסטרוגן שתורם לנשיות האישה נחוץ לתאי הסרטן כדי לגדול. כדי לקלוט את ההורמון הם מפתחים קולטנים (רצפטורים). ההורמון מגביר את לידת תאי הגידול, מקטין את קצב תמותתם והגידול גדל. באמצעות הטאמוקסיפן ניתן להקטין את קצב לידת התאים. התרופה מונעת את נגישות האסטרוגן לתאי הגידול. הילודה פוחתת, ומאחר שהגוף ממית את התאים, הגידול קטן. חשוב להבין שהצלחת הטיפול תלויה ביכולת הגוף להמית תאים. כאשר הגידול מתבגר אין הוא זקוק עוד לאסטרוגן. הוא מוותר על הקולטנים והטאמוקסיפן מפסיק להשפיע. עתה נעזר הרופא בתרופות אחרות שמעכבות את לידת התאים. לו הבינה הרפואה שניתן לחזק את יכולת הגוף להמתת תאי גידול, ניתן היה להקטין את מנות הטיפול הכימי.

הסרטן הוא מחלה כרונית

בימים אלה מתעוררת הרפואה מאשליה בת 150 שנה שניתן לרפא סרטן במכה אחת, בחינת "זבנג וגמרנו". הטיפול בסרטן הוא רב שלבי תחילה עוצרים את התקדמות המחלה ומשיגים הפוגה (רמיסיה) ורק לאחר מכן ניתן להעלימה. זהו גם הדין לכל המחלות הכרוניות, כגון סוכרת, שבהן מתמקד המאמץ הרפואי לעצור את התקדמות המחלה, ולהשיג הפוגה. רוב חולי הסוכרת חיים עם מחלתם בבריאות שלמה. גם כאן חל כלל האיזון בין הסוכרת לגוף. מאחר שהרפואה אינה מסוגלת להדביר את גורם הסוכרת היא מתמקדת בחיזוק הגוף. כלומר כל עצותיה הן בחינת "מכון כושר לסוכרת"

מסבה זו יצאו מכוני סרטן בארה''ב בהצהרה שמחלת הסרטן היא מחלה כרונית ודינה כדין הסוכרת. היא עשויה להתעורר גם לאחר הפוגה ממושכת של שנים. לכל אורך ההפוגה מרגישה האישה בריאה, לכן יאה יותר לקרוא לתהליך זה הבראה ולא מחלה. הטיפול נועד איפוא להאריך את ההפוגה ולהרדים את הסרטן לכשיתעורר.

יוגי סרטן

תצפיות אפידמיולוגיות רבות מצביעות על כך שמבריאים רבים נושאים סרטן רדום בקירבם לאורך שנים בבריאות שלמה. נתונים על כך תמצא באתר שלי במירשתת אשר כתובתו מצורפת למאמר. מבריאים אלה אני מכנה יוגים של סרטן. כשם שהיוגי ההודי שולט בפיסיולוגיה שלו, כך גם יוגי סרטן שולט בגידול שלו , מצליח להרדימו ולחיות עימו בשלום ובבריאות שלמה לאורך שנים. מכאן המסר של הסרטן לאדם. אמנם הפכת למבריא סרטן אך לא די בכך, עליך ללמוד כיצד להרדימו.

סרטן הערמונית

עוד במאה הקודמת התברר שרוב סרטני הערמונית נשארים רדומים לאורך שנים. במכונים פתולוגים שבאר''ב נהגו לבחון את הערמונית בכל אדם שנפטר מאיזו סיבה שהיא. לתדהמתם גילו שכל אדם שני מעל לגיל 65 נושא בערמוניתו תאים סרטניים. מאחר ששעור סרטן הערמונית באוכלוסיה נמוך מזה ניתן להסיק שרוב הסרטנים שבערמונית ישארו רדומים עד ליום מותו הטבעי. לאחרונה הגיעו חוקרים למסקנה דומה גם לגבי סרטן השד. סרטנים רבים אשר מתגלים בממוגרפיה, נשארים רדומים. תצפיות אלה מעידות שהיכולת להרדים סרטן היא נחלת הכלל ומאחר שהיכולת קיימת ניתן לפתחה באימון שיקרא להלן אימון הוליסטי. הוליסטי משמע כוללני. לא די להתמקד בגידול יש לאמן את הגוף כולו.

רפואה משלימה

לצערינו אין הרפואה מבינה את האימון ההוליסטי והיא מתעלמת ממנו. כך נשאר נושא זה בידי הרפואה המשלימה. היא מציעה אמנם מגוון שיטות להרדמת סרטן, אך לא כלן יעילות באותה מידה. בחינת כל הדרכים מובילות לרומא אך אני מתענין בשיטות היעילות והמהירות. מאחר שאין כמעט פיקוח על הרפואה המשלימה, מטפלים רבים חסרי ניסיון וידע מספיק אפילו לגבי השיטה שהם מציעים והסכנה להעזר בהם רבה. לעיתים הם אפילו מזיקים. יש המנצלים את חרדת המטופלים להגדלת הונם. מאחר שמשרד הבריאות חסר אונים לא נותר לי אלא לחלום.

חלום

ליד כל מחלקה אונקולוגית פועלת קבוצה של מבריאי סרטן. בראש הקבוצה מכהנים יוגים ויוגיות של סרטן. אישה (טירונית) שפגשה לראשונה סרטן תפנה תחילה לקבוצת המבריאים. עוד לפני פגישתה עם הרופא. שם היא תבחר יוגית שתדריך ותלווה אותה בכל דרכה. היוגית תטכס עמה עצה לגבי הטיפולים שייטיבו עמה. הקבוצה מזמינה מומחים ובוחנת את כושרם של המטפלים ושיטותיהם. ניסיון קבוצת המבריאים יגן על הטירונית מפני רופאים גרועים, מרפאים שרלאטאנים ושאר מרעין בישין. כי הסכנה בחוץ גדולה מאיום הסרטן.

דבורה ופרח

למרות העצות הטובות של היוגית וחבר המבריאים, על המבריאה לבחון בעצמה את המטפלים והשיטות. כשם שהדבורה עוברת מפרח לפרח ומתישבת רק על פרח בעל צוף שערב לחיכה, כך גם המבריא בוחן את צוף המטפל ומתקשר רק למטפל שצופו ערב. בדרך זו הוא בוחן גם את הרופאים. מתרחק מהיהירים, העצבנים והעסוקים, ומחפש את האמינים.

פולסא די נורא

המטרה, לגייס את מרב המשאבים כדי להרדים את הסרטן. הפגישה עם הסרטן כרוכה בסבל שמקורו בראית החברה את הסרטן כסמל הרע. הפוליטיקאים אוהבים לראות את אויביהם כסרטן. הפלסטינים הם הסרטן שלנו והם רואים בנו את הסרטן שלהם. סאדם חוסיין היה הסרטן של המזרח התיכון. איש לא היה מכנה אותו כמחלת הלב שלנו. דימויים איומים אלה מעיבים על החוויה החיובית שמתגלה בפגישה עם הסרטן, חווית ההבראה והדרך אל היוגיות. דימויים אלה מכתיבים גם כיצד החברה רואה את מבריא הסרטן, איש אבוד שחלה במחלה שאסור אפילו לבטא את שמה. גישה זו היא הפולסא די נורה של החברה על מבריא הסרטן והיא אף קשה יותר מהמחלה עצמה.

סבל

תחילה יש להשתחרר מהפולסא די נורא ולהפנות משאבים שכרוכים בעימות עימה להרדמת המחלה. לכן פונה מבריא הסרטן תחילה אל קבוצת המבריאים והיוגים שבראשם, ורק אחר כך אל המומחים. יתרה מכן, המבריא חייב להשתחרר גם מהסבל שליווה אותו כשהיה בריא. סבל שממנו אהב להתעלם. בעיות שהוא גורר מהילדות, עצב קיומי וחרדות. זו המשמעות הראשונה של דברי הסרטן במשל שבפתיח: מעתה הפכת למבריא. כלומר עליך להבריא מהנטל שסחבת כאדם בריא. כי הנטל גוזל משאבים אשר נחוצים להרדמת הסרטן. לצורך זה יעזר בפסיכולוגים ומרפאים שפותחים חסמים (צ'אקרות). כהני העידן החדש מציעים מגוון תוכניות "לניקוי פנימי" ולמציאת האני. כל אלה נועדו לשחרר משאבים אך אין בכוחם להרדים סרטן.

מכון הכושר לסרטן

אני מדרג את שיטות הרפואה המשלימה לפי יעילותם להרדים סרטן. בראש הרשימה שיטות לשינוי התודעה, כגון דמיון מונחה ומדיטציה. אחריהם שיטות סיניות לשינוי תודעה. את הרשימה סוגרות דיאטות שונות. לפני שניגשים להתאמן בשיטות ההרדמה, יש תחילה להתיחס לסבל שגררנו כאנשים בריאים.

שינוי התודעה

הכלי היעיל ביותר להרדמת הסרטן הוא שינוי התודעה אשר ניתן לממש באמצעות שתי שיטות, מדיטציה ודמיון מודרך שנכון יותר לכנותו דמיון מונחה. שתי השיטות טובות גם להתמודדות עם הסבל שהמבריא גרר עד כה. אך עיקר מעלתן הוא שינוי התודעה. זאת לא ניתן ללמוד מספרים או מהמירשתת. תחילה יש לחפש מורה אמין כי רבים המתחזים כמורים. לא כל שיטות המדיטציה יעילות באותה המידה. מומלץ להתמקד במדיטציה שמאפשרת הרפיה מירבית, ללא צורך בישיבה מיוחדת (לוטוס) או בתרגילים מסוימים כמו ביוגה. את יושבת נינוחה בספה ואט אט שוקעת לתוך עצמך. בשלב הראשון את מתנתקת מרעשי הסביבה. לפי בודהא את מפסיקה לשמוע את קישקושי הקופים כגון, הפולסא די נורא, החרדות שהחברה מקרינה ותסכולי הרופאים. הרוגע שאופף אותך מרדים את הסרטן ולא נותר לך אלא להתפעם מיכולתך זו. התקשרי עם מורה מתאים בחני אותו לפי עקרון הדבורה והפרח, והתחילי לתרגל. הקשר הנכון עם המורה (גורו) הכרחי. הסבירי לו שלגבייך המידטיציה היא בראש וראשונה אמצעי להרדמת הסרטן. בשלב זה אינך מעונינת בחקר האמת, בהארה או בתובנה על מהות היקום ומטרת החיים אשר גוזלים משאבי נפש שנחוצים להרדמה.

דמיון מונחה

לאלה שאינם מעונינים במדיטציה, מומלץ הדמיון המונחה. הנה תרגיל שימחיש לך את כוחו של הדימיון. אתה יושב בחדר שקט ומדמין לך ארוחה טעימה, כגון מעורב ירושלמי, או אומצה עסיסית. לאחר מספר דקות תרגיש את את הפה מתמלא במים והמעים רוחשות. מערכת העיכול מתכוננת לקלוט מזון שאינו קים. מה קרה? בין הארוחות מערכת העיכול משותקת (רדומה) ואין היא מבזבזת משאבים. דימיונך עורר אותה ומיצי העיכול זורמים. תססים שנחוצים לעכול המזון מופעלים על ידי דימיונך. במילים אחרות הדימיון הוא מרכיב בתהליכים פיסיקו-כימיים הכרוכים בעכול. לא רק במערכת העכול. באצמעות הדימיון ניתן להפעיל תהליכים רבים בגוף כולל הרדמת הסרטן.

גם כאן חשוב להתקשר עם המדריך המתאים. תחילה ישחררחסמים ובעיות נפשיות שונות. לאחר מכן יתמקד בשינוי התודעה. שיטה זו תוארה בהרחבה במאמר קודם ("נישאים על כנפי הדמיון" אלינור איתם, חיים אחרים גיליון 148 ינואר 2009)

התמודדות עם סבל מיותר

הטפול הרפואי כרוך בסבל רב שממנו הרפואה מתעלמת. הרפואה רואה בסבל מחיר סביר של הטיפול. ולא הוא! אין שום סיבה שהטיפול הרפואי יהיה כרוך בסבל. על הרפואה לאמץ את הגישה שהטפול יהיה ללא סבל! עד אז עליך להקל את סבלך בעצמך. כאן תוכלי להעזר בדימיון המונחה. הנה הוזמנת לטיפול כימי. תחילה מצאי מדריך אמין לדמיון מונחה. לפני תחילת הטפול בקרי בחדר הטיפולים של המחלקה האונקולוגית. שבי בין המטופלים ובאמצעות הדמיון המונחה שאת מפעילה על עצמך שקעי לתוך מצב מודעות אחר. הסתכלי בחדר ודמייני שזה חדר החיים. מיכלי העירוי מזליפים את סם החיים. חיזרי על ביקור זה עד שתרגישי בעומק נפשך שאכן חדר הטיפולים הוא חדר החיים. כשתגיע שעת הערוי תחווי את החדר והערוי כחוויה נעימה. ללא בחילה, הקאה או סבל אחר. רופאיך יגלו למרבה פליאתם שאותם התאים הלבנים שנסים מדמך תוך כדי הערוי נשארו שם והספירה הלבנה תקינה.

הביקור אצל הרופא

רוב הרופאים שתפגשי הם מסורים ודורשים את טובתך. למרות זאת כדאי לבחנם לפי כלל הדבורה והפרח. אל תהססי להפרד מרופא שאינך מרגישה טוב בנוכחותו. אך אין די בכך. הרופאים אינם מאמינים באיזון ולא יעלה על דעתם שאת מסוגלת להרדים סרטן. הם מתרכזים אך ורק בגידול. למראהו הם נכנסים ללחץ ומאיצים בך להתחיל בטיפולים השונים,”אחרת יהיה מאוחר". הם רואים בגידול אויב שמסרב להרפא. מכאן התסכול הרב שבו הם חיים. הם לא הפנימו עדיין שהסרטן היא מחלה כרונית, שסרטן הוא חיים חדשים. בליבם אין הם מאמינים גם לדברי העידוד שהם מרעיפים עליך.

מסבה זו יש להתכונן לביקור אצל הרופא כשם שמתכוננים לטיפול הכימי. בחדר ההמתנה את שוקעת לתוך מודעות אחרת שבה הרופא הוא מושיעך. את נכנסת לחדרו ומודה בליבך על כך שהוא קיים. את מביטה בו בחיבה סולחת לו על כך שאין הוא מתענין באיזון ואינו מאמין בכוחותיך להרדים סרטן. הוא לחוץ ומקרין דאגה, אך את רגועה ובוטחת בעצמך. שומעת את עצותיו הטובות ונמנעת מעצות שאינן נראות לך. זו דרכה של יוגית סרטן.

אחרית דבר

אדם פוגש סרטן ואינו שואל אותו דבר כי הסרטן הוא חיים חדשים.